Gmina Mniów

Czad ciągle groźny PDF Drukuj Email
środa, 20 grudnia 2017 14:38

Tlenek węgla (CO), powszechnie nazywany czadem, to obecnie najczęstsza przyczyna zatruć w Europie. W statystykach zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem. Tlenek węgla jest też jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia inhalacyjnego na świecie.

Źródłem czadu w domach i mieszkaniach najczęściej są urządzenia grzewcze, wykorzystujące takie paliwa, jak: węgiel, koks, drewno, olej opałowy lub gaz. Zaczadzeniu ulegają także ofiary pożarów.

To, co najważniejsze:

  • Zatrucie tlenkiem węgla to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu wśród wszystkich notowanych zatruć śmiertelnych.
  • Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej przypadkowo i niemal zawsze w następstwie pożaru lub nieprawidłowego działania systemów grzewczych, instalacji spalinowych i wentylacyjnych.
  • Tlenek węgla największe żniwo zbiera w okresie jesienno-zimowym (wadliwe działanie systemów grzewczych).
  • Najskuteczniejszym, a przy tym niedrogim rozwiązaniem zapobiegającym zaczadzeniu jest instalowanie czujek dymu i czujników tlenku węgla.
  • Aby znacząco zmniejszyć liczbę ofiar zaczadzenia w Polsce, należy upowszechnić stosowanie czujników tlenku węgla i czujek dymu w budynkach mieszkalnych.

Więcej informacji na temat czadu, ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla i postępowania z ofiarami na załączonych stronach 22-26 z numeru 1/2016 Miesięcznika Państwowej Straży Pożarnej "Przegląd pożarniczy.".

Attachments:
FileFile sizeLast modified
Download this file (PP_2016_01_22-26.pdf)PP_2016_01_22-26.pdf382 Kb2017-12-20 14:48
Poprawiony ( środa, 20 grudnia 2017 14:52 )
 

Mobilny system powiadamiania

Gmina Mniów Blisko Ciebie

Władza Wdrażające Programy Europejskie
Unia Europejska