Gmina Mniów

Kamień z Kontrewersu PDF Drukuj Email

ImageW 1988 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach otrzymał zgłoszenie od właściciela działki leśnej z okolic Mniowa, że znajduje się tam kamień pokryty dziwnymi rytami. Konserwator zlecił dokładne badania, które prowadziła archeolog dr Eligia Gąssowska.

Dr Gąssowska była znawczynią i badaczką średniowiecza toteż dopatrywała się w znalezionych rytach postaci wczesnośredniowiecznych diabłów lub pogańskich znaków magicznych. Informacja o rysunkach szybko dotarła do lokalnych mediów gdzie nabrała wątków bardziej sensacyjnych. W przedstawionych na kamieniu postaciach zaczęto upatrywać wizerunki kosmitów. Szum medialny wywołany tezą o pozaziemskim pochodzeniu zabytku spowodował duży „najazd” wielbicieli UFO i ciekawskich. Na początku lat 90-tych Wojewódzki Konserwator Zabytków, trosce o bezpieczeństwo zabytku nakazał jego zabezpieczenie poprzez pokrycie go ziemią i liśćmi. Jednak po kilku latach czynniki atmosferyczne ponownie go odsłoniły.

W maju 2005 roku dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie prowadził badania tropów dinozaurów na terenie gminy Mniów, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych stanowisk na świecie i przypadkiem natknął się na kamień z rytami. To on nadał im nazwę „kokopelli” wywodzącą się z mitologii Indian Hopi.

 

 

Ryty z Kontrowersu przedstawiają dwie automorficzne postacie (prawdopodobnie mężczyznę i kobietę), symbol półksiężyca pod nogami mniejszej postaci oraz symbol
Y-kształtny. Symbole te znane są ze sztuki naskalnej epoki brązu Szwecji i Włoch, natomiast automorficzne postacie przypominają północnoamerykański wizerunki wędrownego flecisty zwanego Kokopelli, będącego duchem płodności.

Według koreańskiego badacza prof. O’Dae Kuon tradycja Kokopelli narodziła się w paleolitycznej mitologii wschodniej Azji (podobny do Kokopelli ryt odnotowano w Korei Południowej), po czym zawędrowała przez Beringię do Ameryki Północnej. Tradycja ta przetrwała w Azji dość długo, przykładem może być legendarny Manpasikjak. W epoce brązu mitologia ta być może przedostała się przez rybaków do kultury wschodniej Europy. Scenariusz ten tłumaczyłby więc pojawienie się rytów podobnych do amerykańskiego Kokopelli w okolicach Mniowa.

Kamień z rytami znajdował się w pobliżu odcisku stopy wczesnojurajskiej dinozaura ptasiomiednicznego na dawnym wzgórzu kultowym (według podań ludowych) w Kontrewersie (6 km na północ od Mniowa).

W roku 1988 pan Henryk Gonciarz powiadomił Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, iż na jego gruntach znajduje się kamień z rytami. Badania archeologiczne przeprowadzone w otoczeniu tego obiektu, w 1989, nie przyniosły żadnych wyników.

Od 2005 kamień jest własnością Państwowego Instytutu Geologicznego, a obecnie znajduje się przed Urzędem Gminy w Mniowie.

 

{gallery}kamien{/gallery}